kultura
Ostatnie przed wakacjami spotkanie Klubu Książki „UGryź Książkę”
24 czerwca 2026 roku odbyło się ostatnie w tym roku akademickim spotkanie Klubu Książki „UGryź Książkę” w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego.
Tym razem uczestnicy rozmawiali o powieści „Rosarium” Charlotte Weitze, wydanej przez Wydawnictwo Bo.wiem w Serii z Żurawiem. Książka, łącząca elementy realizmu z subtelną baśniowością, stała się punktem wyjścia do rozmów o relacji człowieka z naturą, pamięci i tożsamości. Nie zabrakło także wymiany różnych interpretacji i osobistych refleksji, które – jak zawsze – wzbogaciły dyskusję.
"Światło jako szum". Wernisaż wystawy fotografii Sławomira Płatka - relacja
15 czerwca w Galerii Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbył się wernisaż wystawy fotografii Sławomira Płatka „Światło jako szum”. Zaprezentowana kolekcja analogowych fotografii ukazała światło w nieoczywisty sposób, eksponując znaczenie przypadku i materialności medium fotograficznego.
Spotkanie autorskie wokół książki „Cymelia Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Szkice”
Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z Antonim Kakareko – historykiem, archiwistą i wieloletnim kustoszem zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego – poświęcone jego książce „Cymelia Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Szkice”.
Spotkanie odbędzie się 1 lipca o godz. 13:00 w Galerii BUG.
"Światło jako szum". Wystawa fotografii Sławomira Płatka w Bibliotece UG
Światło, przypadek i materia fotografii spotykają się na wystawie „Światło jako szum” Sławomira Płatka, której wernisaż odbędzie się 15 czerwca w Galerii Biblioteki Głównej UG na parterze.
SPAKUJ KSIĄŻKĘ NA WAKACJE! Wystawa w Czytelni Neofilologicznej
Czytelnia Neofilologiczna zaprasza na tegoroczną edycję wystawy „Spakuj książkę na wakacje!”
Ekspozycja prezentuje szeroki wybór literatury pięknej w letniej odsłonie – od klasyki, przez powieści obyczajowe i romanse, po thrillery i kryminały. Wszystkie prezentowane książki można wypożyczyć na całe wakacje! Wierzymy, że w walizce lub plecaku każdego Czytelnika znajdzie się miejsce na dobrą lekturę.
Półrocze działalności Grupy Im'proza w BUG
W grudniu 2025 r. w Bibliotece Głównej UG odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Im’proza. Jej celem jest stworzenie przyjaznej atmosfery dla osób, które łączy pasja do pisania i chcą wspólnie, poprzez rozwój warsztatu, tworzyć nowe opowieści. Grupa należy jako sekcja do Studenckiego Koła Twórczego, powstałego na Wydziale Filologicznym (opiekunem koła jest prof. Artur Nowaczewski).
Spotkanie Klubu Książki w Bibliotece UG – rozmawialiśmy o „Zuchwaliadzie”
Za nami kolejne spotkanie Klubu Książki w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. W kameralnym gronie rozmawialiśmy o literaturze w ogóle – o tym, co nas porusza, zaskakuje i skłania do refleksji – a szczególnym punktem rozmowy była powieść „Zuchwaliada” Halldóra Kiljana Laxnessa.
Obrazy ruchome. Wystawa prac Macieja Jarczyńskiego w Bibliotece Głównej UG
Jak uchwycić dynamikę ruchu tancerzy, instrumentalistów, wokalistów czy dyrygenta za pomocą środków plastycznych? Odpowiedź znajdziecie oglądając wystawę rysunku i malarstwa Macieja Jarczyńskiego - "Obrazy ruchome" - która od soboty 30 maja dostępna jest w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego (sala 1.21 na I piętrze).
MARIE-HÉLÈNE LAFON. OBECNOŚCI NA MARGINESIE. Wystawa w Czytelni Neofilologicznej
Czytelnia Neofilologiczna zaprasza na wystawę MARIE-HÉLÈNE LAFON. OBECNOŚCI NA MARGINESIE. Ekspozycja prezentuje sylwetkę i dorobek literacki Marie-Hélène Lafon, cenionej francuskiej pisarki, laureatki Prix Goncourt, Prix Renaudot i Kulturhuset Stadsteatern Litteraturpris. Lafon jest mistrzynią krótkiej formy. O człowieku opowiada w sposób intymny, niespieszny i delikatny, w krystalicznym stylu, w którym każde słowo jest przemyślane.
"Szczodrość form: Alfons Łosowski". Wystawa w Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego
W imieniu organizatora, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, zapraszamy serdecznie na wystawę „Szczodrość form: Alfons Łosowski”, która będzie dostępna już od 15 maja 2026 r.
Są artyści, których obecność wrasta w tkankę miasta tak mocno, że z czasem przestaje być zauważalna. Do takich postaci należy Alfons Łosowski. W powojennym Gdańsku, odbudowywanym niemal od podstaw, współtworzył jego wizualny język: cierpliwie odtwarzał detale, które dziś wydają się „od zawsze” należeć do miejskiego krajobrazu.