Nauka
Program Publikowania CUP 2025 - bezpłatne i nielimitowane publikowanie w Open Access
Z przyjemnością informujemy, iż Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego podpisała umowę z wydawnictwem Cambridge University Press (CUP) w modelu read & publish, dzięki której autorzy korespondencyjni afiliowani w Uniwersytecie Gdańskim mogą bezpłatnie publikować artykuły w Open Access w czasopismach hybrydowych oraz GOLD OA zawartych w kolekcji FULL.
V Kongres Młodej Nauki - zgłoś swój panel
Z ogromną radością zapraszamy do udziału w V Kongresie Młodej Nauki, który odbędzie na Uniwersytecie Gdańskim się w dniach 17-19 lipca 2025. Kongres Młodej Nauki to wyjątkowa okazja dla młodych naukowców, aby zaprezentować wyniki badań, podzielić się swoimi tezami i nawiązać cenne kontakty naukowe. To wydarzenie o wyjątkowym, międzynarodowym charakterze, dzięki czemu co roku gromadzi setki młodych naukowców, studentów i doktorantów z Polski i zza granicy.
Cykl naukowych spotkań „AudioFan” w Bibliotece UG
Pierwsze spotkanie w ramach cyklu „AudioFan”, poświęcone dyskusji: Dźwięk a media, odbędzie się 19 marca 2025 o godz. 13.00 w auli Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego.
Prof. dr hab. Jan Kreft z Politechniki Gdańskiej wygłosi miniwykład „Czy sztuczna inteligencja zastąpi radiowców?”. Do dyskusji, w roli eksperta, zaproszono red. Joanną Matuszewską – Dyrektor ds. Programu i Rozwoju z Radia Gdańsk. Gośćmi specjalnymi będą byli dziennikarze Radia MORS: Adam Kalinowski – artysta i autor piosenek oraz Paweł Kątnik – dziennikarz sportowy Radia Gdańsk.
Uniwersyteckie Czasopisma Naukowe
Platforma Uniwersyteckie Czasopisma Naukowe działa od 2018 roku. Głównym jej celem jest zebranie w jednym miejscu informacji o czasopismach naukowych wydawanych na Uniwersytecie Gdańskim, zwiększenie ich zasięgu oraz liczby cytowań. Wszystkie czasopisma publikowane są w modelu otwartego dostępu (Open Access), co oznacza, że artykuły udostępniane są bezpłatnie dla wszystkich użytkowników.
Spotkanie Sieci EOSC Polska w Narodowym Centrum Nauki
Nasza koleżanka Agnieszka Wasilewska z Oddziału Zarządzania Danymi Badawczymi i Otwartej Nauki reprezentowała Bibliotekę na spotkaniu sieci EOSC Polska (Eurpean Open Science Cloud), które odbyło się w Narodowym Centrum Nauki w Krakowie. Na spotkaniu data stewardzi i przedstawiciele różnych instytucji związanych z nauką i infrastrukturą badawczą (37 przedstawicieli z 23 instytucji naukowych, w tym uczelni, instytutów badawczych oraz agencji finansujących badania), dyskutowali o przyszłości Federacji EOSC, która ma tworzyć złożone wsparcie dla naukowców.
Otwarta nauka bez tajemnic - szkolenie na zamówienie
Zachęcamy do zgłaszania zapotrzebowania na dedykowane szkolenia z zakresu otwartej nauki. Zespół Sekcji Zarządzania Danymi Badawczymi i Otwartej Nauki poprowadzi szkolenie lub warsztaty dla zainteresowanych tematyką danych badawczych, publikowania w modelu Open Access oraz wymogów NCN. Zapraszamy do kontaktu z pracownikami Sekcji w celu ustalenia dogodnego terminu i tematyki.
Elsevier: nowa seria szkoleń
Zapraszamy naukowców, bibliotekarzy, specjalistów ds. informacji naukowej, menedżerów instytucji naukowych oraz wszystkich zainteresowanych na nieodpłatne szkolenia organizowane przez firmę Elsevier, która zapewnia certyfikaty dla osób uczestniczących. Szkolenia będą dotyczyły takich zagadnień jak: zrównoważony rozwój, publikowanie naukowe czy współpraca międzynarodowa. Webinaria będą odbywały się w języku polskim i angielskim.
PROGRAM SZKOLEŃ:
Ethnographic Video Online - testujemy dwie kolekcje
Drodzy Czytelnicy, uruchomiliśmy dostęp testowy do kolekcji Ethnographic Video Online. Dostęp do bazy jest aktywny do 15 listopada. Baza Ethnographic Video Online gromadzi ponad 2000 godzin filmów dokumentalnych, materiałów z pierwotnych źródeł i wybranych filmów fabularnych do badania ludzkiej kultury i zachowań, a wszystko to w jednym przyjaznym dla użytkownika interfejsie online.
Pomorska Noc Naukowców już za nami!
W piątek, 27 września, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w jednym z najciekawszych wydarzeń popularyzujących naukę w naszym regionie – Pomorskiej Nocy Naukowców. Tegoroczna edycja odbyła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie jako Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego przygotowaliśmy specjalne stoisko zatytułowane „Tajemniczy Ogród Wiedzy”.
Biblioteka UG na 3. Pikniku Naukowym Fahrenheita - podsumowanie
Trzecia edycja Pikniku Naukowego Fahrenheita, odbywająca się na Górze Gradowej w Gdańsku, zgromadziła tłumy gości. Podczas Pikniku przygotowano wiele atrakcji, które umożliwiały interaktywne poznawanie różnych dziedzin nauki. Dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach i pokazach, które w przystępny sposób prezentowały zjawiska fizyczne, chemiczne i biologiczne. Dorośli natomiast mieli okazję wysłuchać wykładów m.in. na temat ocieplania się klimatu i jak można temu zapobiec czy wpływu tworzyw sztucznych na środowisko.