4. Zasady udostępniania zbiorów

Wypożyczalnia - zasady korzystania

1. Wypożyczać książki może tylko użytkownik, który posiada aktualne konto biblioteczne. Dokumentem umożliwiającym wypożyczanie książek jest: elektroniczna legitymacja – w przypadku studentów z uczelni FarU oraz karta biblioteczna – pozostali użytkownicy.

2. Konto jest ważne 365 dni od momentu jego utworzenia. Po roku należy je prolongować (przedłużyć jego ważność) w dowolnej wypożyczalni BUG, okazując ważną legitymację lub indeks (słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku). Opłata za prolongatę konta pobierana jest zgodnie z CennikiemMożna też
wysłać e-mail do wypożyczalni (
wypozyczalnia@ug.edu.pl) z pytaniem o prolongatę i po uzyskaniu odpowiedzi, przesłać potwierdzenie dokonania przelewu.

3. Jeżeli wszystkie egzemplarze danego tytułu są wypożyczone, książkę można zamówić. Termin i miejsce odbioru zostaną podane w mailu zwrotnym. Zamówienia, które nie zostały odebrane w terminie, są anulowane, a książki wracają na półkę.

4. Studenci mogą wypożyczyć  20 książek na 30 dni (w tym płyty CD/DVD, audiobooki)), z możliwością dokonania prolongaty. Maksymalny czas wszystkich prolongat to 90 dni. Większość książek z czytelni można wypożyczyć na krótki termin - 3 dni. Terminu zwrotu tych książek nie można  przedłużyć. Szczegółowe uprawnienia czytelników opisane są w zakładce Informator – uprawnienia czytelników

5. Opłaty za przetrzymanie materiałów bibliotecznych naliczane są wg Cennika.

6. Do czasu oddania przetrzymanych materiałów i zapłacenia kary, czytelnik pozbawiony jest prawa do wypożyczania zbiorów. Informację o zbliżającym się terminie zwrotu wypożyczanych materiałów czytelnik otrzymuje pocztą elektroniczną.

7. Zamawianie książek na wydziały. Usługa ta jest skierowana do pracowników, doktorantów i studentów UG posiadających aktywne konto biblioteczne, nieobciążone zaległościami. W ramach tej usługi można zamawiać książki z księgozbioru dostępnego do wypożyczania zarówno z Biblioteki Głównej jak i bibliotek specjalistycznych (za wyjątkiem Czytelni Oceanograficznej w Gdyni). Zamówione książki można odebrać w wybranej przez siebie bibliotece, jednak nie wcześniej niż następnego dnia po złożeniu zamówienia. Wyjątek stanowią zamówienia na książki znajdujące się w Bibliotece Ekonomicznej w Sopocie i Bibliotece Historii Kultury w Gdańsku, które będą realizowane dwa razy w tygodniu: poniedziałek i czwartek. Zamówione książki będzie można zwracać w dowolnej bibliotece.

 Formularz zamówienia należy wysłać na adres: zamowksiazke@ug.edu.pl

8. Do książkomatu można zamawiać książki tylko z Biblioteki Głównej. Zamawiamy tylko te książki, przy których znajduje się przycisk "Zamów".

9. Selfcheck - na I piętrze Biblioteki Głównej znajduje się urządzenie do samodzielnego wypożyczania, zwrotu książek i prolongowania terminu zwrotu.

 

Czytelnie - zasady korzystania

Z czytelni może korzystać każda osoba zainteresowana księgozbiorem bez konieczności zapisywania się do biblioteki.

Wolny dostęp do księgozbioru

W Bibliotece Głównej oraz w niektórych bibliotekach specjalistycznych książki i czasopisma są usytuowane w otwartych przestrzeniach, w których czytelnik sam wyszukuje potrzebną publikację. Po skorzystaniu z publikacji należy ją odłożyć na specjalny wózek.

Książki w wypożyczalniach ułożone są według kolejności sygnatur.

W czytelniach zbiory ułożone są dziedzinami wg klasyfikacji, a w obrębie dziedzin alfabetycznie (według autora, w przypadku prac zbiorowych według tytułu).
Aby odnaleźć potrzebną pozycję, należy sprawdzić w katalogu online lokalizację egzemplarza, np. Biblioteka Główna – Czytelnia II oraz klasyfikację, czyli numer działu np. L.15.10.6.3.2 Rusinek. Tę książkę można również zamówić do książkomatu - korzystając z przycisku „Zamów”. Opcja ta jest możliwa tylko dla książek znajdujących się w Bibliotece Głównej UG. 

Slajd ilustrujący książkę w wolny dostępu - Biblioteka Główna - Czytelnia II
Ważne! Numer czytelni w Bibliotece Głównej zawsze podpowiada nam, na którym piętrze należy szukać książki.  

Zamawianie online książek w bibliotekach specjalistycznych

  • Aby złożyć zamówienie na książkę należy się  zalogować.
  • Zamówienia online można składać TYLKO na książki, przy których znajduje się przycisk "Zamów"
  • Zamówienia składamy do Wypożyczalni w Bibliotece Humanistycznej, Prawnej i Ekonomicznej. Status zamówienia można śledzić na swoim koncie bibliotecznym. Czas na odbiór zamówionej książki wynosi 5 dni.
  • W Bibliotece Ekonomicznej możemy również zamówić książkę do Czytelni. Czas na odbiór książki wynosi 1 dzień.
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 22. Czerwiec 2021 - 16:07; osoba wprowadzająca: Witold Warsiński Ostatnia zmiana: środa, 2. Kwiecień 2025 - 11:48; osoba wprowadzająca: Jolanta Wittstock