Aktualne wystawy

"W kartach zapisane. 55 lat Uniwersytetu Gdańskiego"

Każda książka ma swoją kartę w katalogu bibliotecznym. Każda broszura, czasopismo, mapa, plakat, nawet kartka. Nie ma znaczenia czy jest to karta papierowa, czy karta online. Na jednej i drugiej informacje są zawsze takie same. Są jak drogowskazy. Dzięki nim odnajdziemy poszukiwaną pozycję na półce. Karta powie nam wszystko: ile stron ma książka, ile cm, gdzie i kiedy została wydana i w jakim języku. Czy można ją wypożyczyć i jaką ma sygnaturę czy klasyfikację. Dzięki nim można wyszukiwać książki według autora, tytułu lub tematu, co ułatwia szybkie odnalezienie interesujących materiałów.

Wystawa "W kartach zapisane. 55 lat Uniwersytetu Gdańskiego", to wybór 55 kart z katalogu kartkowego i katalogu online Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego. Opisane na nich prace wykładowców UG gromadzone są przez Bibliotekę od początku jej istnienia. Oglądając karty śledzimy historię naszej uczelni.

Kuratorka wystawy: dr Katarzyna Wawrzynkowska
Oprawa graficzna : Dominika Skutnik
Współpraca: Katarzyna Dunajska 

Prezentujemy niewielki fragment tego, co można zobaczyć w Bibliotece Głównej UG . Zapraszamy do oglądania wystawy.  

Projekt i wykonanie filmu: dr Katarzyna Wawrzynkowska, opracowanie graficzne kart: Dominika Skutnik/ Oddział Zbiorów Specjalnych, współpraca: Katarzyna Dunajska.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 1. Kwiecień 2025 - 15:10; osoba wprowadzająca: Marietta Tiszbein Ostatnia zmiana: środa, 2. Kwiecień 2025 - 11:10; osoba wprowadzająca: Marietta Tiszbein

Paroles en échange/ Pojęcia współdzielone - ekspozycja w ramach projektu "FLEvolution" w Bibliotece Neofilologicznej/ 15.03-15.04.2025

Frankofonia to wspólnota 300 milionów ludzi posługujących się językiem francuskim na pięciu kontynentach. Z okazji tak ważnego święta, jak  Międzynarodowy Dzień Frankofonii przypadajacy 20 marca 2025, studenci romanistyki UG pod kierunkiem dr Jadwigi Bodzińskiej-Bobkowskiej, przeprowadzili badania językowe, których punktem wyjścia była teza, iż pisząc nie tylko składamy słowa, ale przede wszystkim doświadczamy (siebie i tego, co nas otacza) i jak reagujemy na świat.

Studenci badali działające na nas impulsy – przypadku, dźwięku, obrazu, materii, sceny – i sposoby, w jakie można przetworzyć je w tekst, indywidualny lub współdzielony. Wystawa, pod patronatem projektu FLEvolution,  powstała przy współudziale dr Katarzyny Kotowskiej i dr Zofii Litwinowicz-Krutnik. 

Odwiedzający będą mogli zapoznać się z barwną i ekscytującą twórczością literacką studentów zaprezentowaną w atrakcyjny sposób w kilku strefach plastycznej przestrzeni Biblioteki Neofilologicznej. Na dwóch stanowiskach komputerowych będzie można również zapoznać się ze studenckimi nagraniami dźwiękowymi m.in. piosenkami, wierszami, sztuką teatralną i tekstami literackimi, powstałymi pod wpływem różnorodnych wrażeń słuchowych. Serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy miłośników języka francuskiego do zapoznania się z fascynującymi efektami studenckiego eksperymentowania w języku do Biblioteki Neofilologicznej Wydziału Filologicznego przy ul. Wita Stwosza 51. Ekspozycja będzie dostępna od 15 marca do 15 kwietnia 2025.  

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 1. Kwiecień 2025 - 15:03; osoba wprowadzająca: Marietta Tiszbein Ostatnia zmiana: środa, 2. Kwiecień 2025 - 08:17; osoba wprowadzająca: Jolanta Wittstock

"Spójrz głębiej". Wystawa prac uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku w Bibliotece UG/ 11.03-11.04.2025. 

Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego oraz społeczność Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku serdecznie zapraszają na wystawę prac malarskich, rysunku, fotografii oraz form użytkowych wykonanych przez uczniów ZSS nr 2.

Autorzy prac piszą:

Szanowni Państwo, 
Jesteśmy uczniami Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku. Od kilku lat możecie nas spotkać w szatni Wydziału Biologii, Wydziału Chemii, od listopada też na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki, a także w budynku Biblioteki Głównej, bierzemy również udział w kiermaszach świątecznych na Wydziale Nauk Społecznych. Dzięki współpracy Uniwersytetu Gdańskiego i naszej szkoły możemy rozwijać swoje umiejętności zawodowe. W czasie praktyk uczymy się obsługi klienta, rozwijamy nasze umiejętności interpersonalne oraz kompetencje emocjonalno-społeczne. Spotykamy wiele interesujących osób, które dostarczają nam wiedzy, rozbudzają nasze zainteresowanie światem.

Chcielibyśmy zaprosić Państwa do spojrzenia na świat naszymi oczyma. Mamy różne zainteresowania i talenty. Wielu z nas tworzy prace malarskie, rysunki, przedstawia świat w fotografii, a także tworzy różnorodne formy użytkowe. W szkole działa chór i zespół muzyczny, bo kochamy muzykę i taniec. Nasz teatr przygotowuje poruszające przedstawienia. I uwielbiamy gotować i piec. Staramy ciągle uczyć się czegoś nowego.

Dzieląc się naszą twórczością, pragniemy bardzo podziękować całemu środowisku Uniwersytetu Gdańskiego. Jesteśmy poruszeni otwartością oraz wsparciem, którego doświadczamy. Szczególne podziękowania składamy na ręce Pana Profesora Arnolda Kłonczyńskiego, który otworzył przed nami drzwi Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Dzięki wsparciu Pana Profesora, mogliśmy zorganizować tę wystawę.

Zobaczcie świat naszymi oczyma. Obejrzyjcie nasze prace. Poznajcie nas.

Zapraszamy. „Spójrz głębiej”

Społeczność Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 1. Kwiecień 2025 - 14:14; osoba wprowadzająca: Marietta Tiszbein Ostatnia zmiana: środa, 2. Kwiecień 2025 - 08:18; osoba wprowadzająca: Jolanta Wittstock

"Wenecja - znikające miasto". Wystawa w Galerii Biblioteki Głównej UG/ 10.03-17.04.2025.

Zapraszamy do Biblioteki Głównej UG na wyjątkową wystawę fotografii "Wenecja - znikające miasto", której wernisaż odbył się w poniedziałkowy wieczór. Autorką prac jest dr Dominika Rafalska - dziennikarka, redaktorka i badaczka. Wystawa prezentuje dwadzieścia sześć niezwykłych fotografii, które są niczym obrazy: magiczne, oniryczne, ulotne. 

Niezależnie od tego, czy kochacie sztukę, podróże czy po prostu fotografię, zapraszamy Was na odwiedzenia Wenecji, której nie znacie z pocztówek.  

Gdzie? Galeria Biblioteki UG, parter
Kiedy? Wystawa będzie dostępna do 17 kwietnia 2025

Wstęp wolny!
-------------------

Autorka prac pisze: 

„Tło składało się w całości z ciemnych sylwetek kopuł kościelnych i szczytów dachów; most wyginał się łukowato nad czarną krzywizną wody, której oba końce ucinała nieskończoność. W nocy poczucie nieskończoności nieznajomych obszarów daje nam ostatnia lampa uliczna i właśnie taka lampa świeciła dwadzieścia metrów dalej. Było bardzo cicho. Od czasu do czasu pojawiało się mętne światełko grasującej w pobliżu łodzi”…

Te słowa Josifa Brodskiego zapisane w eseju Znak wodny towarzyszyły mi w mojej – na poły realistycznej, ale na poły magicznej – wyprawie do Wenecji...

W lutym 2024 r., wyposażona tylko w bagaż podręczny, którego zasadniczą część stanowił aparat fotograficzny, kilka zeszytów i wspomniana książka, wylądowałam na weneckim lotnisku Marco Polo. Mgła była tak gęsta, że długo jeszcze zastanawiałam się, jak w ogóle ten manewr udał się pilotowi. Przepełniało mnie jednak uczucie radości ponieważ celowo pojechałam do Wenecji pod prąd: zimą, po karnawale, w poszukiwaniu chłodnej, zimowej, surowej scenerii. Chciałam uchwycić w moich kadrach Wenecję, w której można odnaleźć samotność i ciszę.

Wenecja to wciąż miejsce nie z tej ziemi. Miasto rozbrzmiewające muzyką Vivaldiego. Pachnące wodorostami. Niewyraźne. Puste. To miasto tak ciasne, że zatraca się w nim właściwe odczucie perspektywy. Miejsce, w którym trzeba założyć szerokokątny obiektyw. A w zimowe dni aparat „głupieje” usiłując ustawić właściwe parametry balansu bieli.

Chciałam pokazać Wenecję „poza szlakiem”, miasto w którym powracają obrazy Canaletta, bo wszystko tam jest wedutą. Atmosfery tajemnicy dopełnia mgła, która bywa tak gęsta, że można zgubić się w niej dosłownie o kilka kroków od hotelu. Ze środka placu św. Marka nie widać bazyliki, ale wiemy, że tam jest. Wiele dzieje się w świecie niedopowiedzeń, iluzji i wyobrażeń.

Moje zdjęcia zabierają widzów do Wenecji widzianej „po mojemu”, miasta w którym „malarskie” mogą być pojedyncze metry nabrzeża. Miasta, które potrafi być tak puste, że aby trafić na człowieka, który dopełni kadru w fotografii, czasem trzeba poczekać kilkanaście minut.

To także hołd oddany powolności, skupieniu, kontemplacji, poszukiwaniu nawiązań do malarstwa dawnych mistrzów, głosów z przeszłości... Nieprawdopodobnie smutne wydaje mi się bowiem to, co zawarłam w tytule niniejszej wystawy: Wenecja znika. Zadeptywana butami jednodniowych turystów, zalewana falami laguny, sprowadzana do banału: widoczku z pocztówki, karnawałowej maski czy efektownego magnesu. Miasta tranzytowego… Zapytam za Milanem Kunderą: „Dlaczego zniknęła przyjemność powolności?”… W tamte zimowe, szare dni, gdy samotnie przemierzałam Wenecję towarzyszyło mi także to pytanie. Mam nadzieję, że ową powolność udało mi się uchwycić w moich kadrach…

----

Dominika Rafalska: dziennikarka, redaktorka, badaczka. Fotografia jest moją pasją, ucieczką od rzeczywistości i podróżą w głąb siebie. W moich kadrach staram się zatrzymać ulotność świata a także to, czego często nie dostrzegamy.

Kontakt: https://www.instagram.com/dominika_rafalska/

https://www.facebook.com/dominika.rafalska.7

Patroni medialni: Gezzetta Italia, Zdanie - pismo Stowarzyszenia Kużnica oraz Polish Women Photographers
 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 1. Kwiecień 2025 - 13:46; osoba wprowadzająca: Marietta Tiszbein Ostatnia zmiana: środa, 2. Kwiecień 2025 - 10:27; osoba wprowadzająca: Jolanta Wittstock

"55 lat Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego" - wystawa

Biblioteka Prawna zaprasza na wystawę "55 lat Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego". Będziemy mieli okazję zobaczyć archiwalne materiały prasowe oraz zdjęcia przedstawiające historię wydziału od jego powstania do chwili obecnej. Ekspozycja będzie dostępna do 30 kwietnia 2025. Wybierzmy się razem w podróż w czasie. 

Koordynatorki: Agnieszka Bielinowicz, Marzena Loroff

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 1. Kwiecień 2025 - 13:42; osoba wprowadzająca: Witold Warsiński Ostatnia zmiana: wtorek, 1. Kwiecień 2025 - 14:08; osoba wprowadzająca: Marietta Tiszbein